Konizacija je hirurška procedura, vrsta biopsije pri kojoj se uzima uzorak tkiva grlića materice u obliku konusa, u cilju dijagnostike i lečenja cervikalne displazije (abnormalne ćelije) i ranog cervikalnog karcinoma. Uglavnom se taj deo tkiva pravi tako da zahvati unutrašnji dublji i spoljašnji deo grlića, odnosno endo i ektocerviks. Uvek nakon ovoga treba uraditi i kiretažu cervikalnog kanala da bi se dobile ćelije iznad konusa koje nisu zahvaćene biopsijom. Uzeto tkivo se nakon intervencije šalje na histopatološki pregled i analizira pod mikroskopom, te se određuje tip i gradus ćelija, kao i intaktnost resekcionih ivica. Ukoliko su intaktne, odnosno ne postoji invazija krvnih i limfnih sudova, onda konizacija predstavlja i terapiju.
Kako se sprovodi?
Ovo je relativno jednostavan zahvat nakon kog se pacijentkinja otpušta kući. Sam zahvat se izvodi najčešće u totalnoj anesteziji, ali može i u lokalnoj. Pacijentkinja je u položaju kao za ginekološki pregled pod spekulumom, dok se konus može uzeti na više načina:
- Skalpelom – klasična konizacija
- Tankom omčicom korišćenjem nisko-voltažne električne energije (loop elektrohirurška eksciziona procedura – LEEP)
- Laserom
Predmetni zahvat u našoj ustanovi sprovodi se ekspeditivno i efikasno, bez rizika od komplikacija. Raspolažemo visokokvalifikovanim medicinskim kadrom i najsavremenijom opremom.
Termini za konsultacije su dostupni. Molimo Vas da nas kontaktirate radi zakazivanja pregleda.
Kada se radi konizacija?
Ovo je dijagnostička metoda koja sa velikom verovatnoćom može da utvrdi abnormalnosti tkiva na grliću materice. Preporučuje se u sledećim slučajevima:
- Ukoliko rezultati PAPA testa nisu dobri, a kolposkopijom nije moguće identifikovati promenu
- Ukoliko se kolposkopijom vide promene, ali su one locirane u dubini kanala grlića materice
- Kod tretmana umerene i teške ćelijske atipije (CIN II I CIN III, odnosno H-SIL) i veoma ranog stadijuma karcinoma grlića (stadijum 0 ili IA1)
Dakle, osim za dijagnostiku tkiva, konizacija se koristi i za potpuno uklanjanje manjih promena.
Oporavak nakon konizacije
Nakon intervencije pacijentkinja ostaje se u sobi za oporavak u trajanju od 1-4 sata. Prilikom otpusta dobija jasne instrukcije kako postupati u periodu oporavka kod kuće. Većina žena se vrati normalnim aktivnostima već u prvoj nedelji nakon intervencije. Naši doktori će vam naložiti redovno PAPA testiranje i po potrebi kontrolni kolposkopski pregled.
Sugestija doktora je da se napravi pauza u seksualnim odnosima u trajanju od tri nedelje. Takođe, ne preporučuje se korišćenje tampona do mesec dana nakon intervencije.
Mogući simptomi nakon intervencije i komplikacije
Konizacija je vrlo sigurna metoda, ali se u toku naredne dve do tri nedelje može očekivati oskudnije vaginalno krvarenje ili žućkasti iscedak.
Ako imate jake stomačne bolove i/ili obilnije krvarenje, obavezno se javite Vašem doktoru.
Iako su postoperativne komplikacije retke treba ih spomenuti. One obuhvataju infekcije, stenozu (suženje) cervikalnog kanala i infertilitet, insuficijenciju grlića i prevremeni porođaj, komplikacije u trudnoći.
Tim lekara
Dr Vladimir Antić
Dr Dragiša Šljivančanin
Dr Sara Dunja Pempelfort
Dr Srđan Saso
Kontakt
Za sve informacije o postupku konizacije i drugim ginekološkim zahvatima i pitanjima kontaktirajte nas na naše brojeve telefona radnim danima od 8 do 20 časova ili nam napišite email.