Prema podacima Američke asocijacije za reproduktivnu medicinu, u ženskom infertilitetu se problemi sa jajovodom kao uzrok javljaju u čak 25-30% slučajeva. Jajovod je inače organ koji se nalazi između rogova materice, sa čijom se šupljinom povezuje kanal jajovoda i jajnika, sa kojim je anatomski povezan samo jednom malom epitelizovanom vezom.

Njegova funkcija je da prihvati jajnu ćeliju koja se iz dominantnog folikula oslobađa tokom ovulacije, propusti spermatozoide koji iz materice putuju ka jajnoj ćeliji, obezbedi adekvatan ambijent za kontakt jajne ćelije i spermatozoida i njenu oplodnju, te da transportuje formirani zigot koji je inače nepokretan do materične šupljine pre nego što isti stekne sposobnost implantacije. Transport traje otprilike 30 sati.

Kontaktirajte nas za sve informacije o jajovodima, nalazu saktosalpinksa i drugim ginekološkim stanjima i pitanjima. Raspolažemo visokokvalifikovanim medicinskim kadrom i najsavremenijom opremom.

Termini za konsultacije su dostupni. Molimo Vas da nas kontaktirate radi zakazivanja pregleda.

U normalnih okolnostima lumen jajovoda je virtuelan i kada se radi ultrazvučni nalaz male karlice tada se jajovodi ne uočavaju.

Bolesti koje oštećuju jajovode

Bolesti koje oštećuju jajovode su akutne ili hronične, često asimptomatske, pelvicne inflamatorne bolesti izazvane bakterijama od kojih neke spadaju u kategoriju seksualno prenosivih, kao što su uzročnici gonoreje, ili Chlamydia i genitalne mikoplazme. Neretko su to bakterije koje u genitalni trakt dolaze iz završnog dela debelog creva (E.coli, Enterobacter) kada je narušen normalni vaginalni mikrobiom koji se onda ne suprotstavlja najezdi patogenih mikroorganizama. Takođe, jajovod može biti oštećen i endometriozom.

Kada nastupe problemi ključna promena se dešava na nivou epitela koji gubi sposobnost prihvatanja ovulirane jajne ćelije i njenog transporta ili transporta formiranog zigota nakon oplodnje – onda kada je samo narušena, ali ne i potpuno izgubljena funkcija jajovoda. U najtežim slučajevima, jajovod postaje potpuno neprohodan te nije moguće prihvatanje jajne ćelije niti prolaz spermatozoida, već se isti pretvara najčešće u nefunkcionalnu šuplju formaciju ispunjenu tečnim sadržajem koja se naziva sakroalpinks.

Tada jajovod postaje vidljiv i ultrazvučno, što znači da je ultrazvučno moguće videti samo patološki izmenjene jajovode. Takav jajovod smanjuje stopu začeća čak do 50% i može biti mesto potencijalne vanmaterične trudnoće i nakon embriotransfera u šupljinu tela materice zbog migracije embriona u patološki izmenjeni jajovod.

Ispitivanje jajovoda

Procena stanja jajovoda se vrši upotrebom standardne metode HSG – histerosalpingografije, kao i sonografskom metodom koju označavamo kao HyCoSY – histerosalpingo-kontrast sonografijom.Metode procene stanja jajovoda su i salpingoskopija i faloposkopija kao endoskopske metode i hromopertubacija tokom laparoskopije.

U bolnici Gemma procenu stanja jajovoda ispitujemo HyCoSy metodom, nakon čega se selektuju pacijentkinje kod kojih ćemo obaviti laparoskopiju tokom koje ćemo napraviti hromopertubaciju i rastvorom obojenim metilen plavim proceniti prohodnost jajovoda.

Kod patološki izmenjenih jajovoda ćemo onda, zavisno od personalizovane hirurške indikacije, stadijanja i reproduktivnih prognoza, napraviti ili hiruršku rekonstrukciju jajovoda stvaranjem novog otvora jajovoda ka trbušnoj duplji – tzv. salpingoneostoma, ili ćemo isti ukloniti ili potpuno okludirati pre planiranih postupaka VTO kako bismo izbegli i moguću vanmateričnu trudnoću.

Tim lekara


Dr Vladimir Antić

Dr Dragana Mićić

Dr Dragiša Šljivančanin

Kontakt

Za sve informacije o jajovodima, nalazu saktosalpinksa i drugim ginekološkim stanjima i pitanjima kontaktirajte nas na naše brojeve telefona radnim danima od 8 do 20 časova ili nam napišite email.