AMH (Anti-Milerov hormon) je hormon koji proizvode granulozne ćelije u reproduktivnim tkivima. Kod žena, AMH se stvara u jajnicima i igra važnu ulogu u razvoju folikula, odnosno jajnih ćelija. Nivo AMH hormona u krvi je pokazatelj ovarijalne rezerve, odnosno broja preostalih jajnih ćelija u jajnicima. AMH se koristi kao marker za reproduktivni potencijal jajnika i predstavlja zlatni standard u proceni ovarijalne rezerve.

Bitno je naglasiti da je nivo AMH hormona konstantan tokom menstrualnog ciklusa i može se meriti bilo kada.

Uloga i funkcija AMH hormona

Kao što smo napomenuli, AMH hormon igra ključnu ulogu u plodnosti, i to radi na sledeće načine:

  • Procena ovarijalne rezerve: AMH se proizvodi u folikulima jajnika, a nivo AMH u krvi definiše broj preostalih folikula. To nam govori o ovarijalnoj rezervi, odnosno koliko jajnih ćelija žena ima. Što je nivo AMH viši, to je ovarijalna rezerva veća.
  • Predviđanje odgovora na stimulaciju jajnika: Kod žena koje se podvrgavaju postupcima vantelesne oplodnje (VTO), AMH pomaže u predviđanju kako će jajnici reagovati na hormonsku stimulaciju. To omogućava lekarima da prilagode dozu hormona i povećaju šanse za uspeh VTO.
  • Dijagnostikovanje problema sa infertilitetom kod žena: Nizak nivo AMH može ukazivati na smanjenu ovarijalnu rezervu, što može biti uzrok neplodnosti. Ovo je posebno važno kod žena starijih od 35 godina, kod kojih ovarijalna rezerva prirodno opada.
  • Praćenje menopauze: Kako se žene približavaju menopauzi, nivo AMH opada. Praćenje nivoa AMH može pomoći u predviđanju početka menopauze.

Kako godine starosti žene utiču na vrednosti AMH hormona?

Vrednosti AMH hormona su direktno uslovljene godinama. Sledi pregled kako se taj odnos menja tokom života:

Od rođenja do puberteta nivo AMH je nizak kod devojčica pre puberteta. Nakon toga žena prolazi kroz svoje reproduktivne godine. Nakon puberteta, jajnici počinju da proizvode AMH, a nivoi dostižu vrhunac u ranim dvadesetim godinama. Ovo je period kada je ovarijalna rezerva najveća.

Sa starenjem, nivo AMH postepeno opada. To je prirodan proces, jer se broj folikula u jajnicima smanjuje tokom vremena. Pad AMH je obično postepen, ali se ubrzava nakon 35. godine. Nakon toga sledi menopauza. Kada žena uđe u menopauzu, nivo AMH postaje nemerljiv jer jajnici prestaju da proizvode folikule.

Sledi tabela okvirnih vrednosti izraženih u ng/ml (nanogramima po mililitru):

Starost (godine) Normalan raspon AMH (ng/ml)
20-24 1.52-9.95
25-29 1.20-9.05
30-34 0.71-7.59
35-39 0.405-6.96
40/44 0.059-4.44
45-50 0.010-1.79

 
Naravno ovo su samo okvirne vrednosti. Normalan raspon AMH može se razlikovati u zavisnosti od laboratorije i metode merenja.

Ukoliko imate bilo kakva pitanja o nivou AMH, najbolje je da se obratite vešem ginekologu lekaru koji će vam pomoći da pravilno protumačite rezultate.

Na vrednost AMH hormona mogu uticati i drugi faktori. Oralna kontracepcija (pilule za kontracepciju) mogu smanjiti nivo AMH, ali efekat nestaje nakon 3-6 meseci. Nakon prestanka uzimanja oralne kontracepcije, potrebno je 3-6 meseci da se nivoi AMH vrate na normalu. Takođe, istraživanja su pokazala da gojaznost i pušenje mogu uticati i smanjiti nivo AMH.

Poboljšanje nivoa AMH hormona

Ne postoji siguran način da se značajno poveća nivo AMH hormona. Zdrave životne navike, kao što su pravilna ishrana, redovna fizička aktivnost, izbegavanje stresa i prestanak pušenja, mogu pozitivno uticati na ovarijalnu rezervu i plodnost.

Nizak nivo AMH hormona i opcije za žene

Nizak nivo AMH hormona može ukazivati na smanjenu ovarijalnu rezervu, što može otežati začeće. Međutim, to ne znači da žena ne može da zatrudni. Postoje različite opcije za žene sa niskim nivoima AMH hormona, kao što su:

Zaključak

AMH hormon je važan marker ovarijalne rezerve i igra ključnu ulogu u plodnosti kod žena. Nivo AMH hormona se menja sa godinama, a nizak nivo može ukazivati na smanjenu ovarijalnu rezervu i potencijalne probleme sa začećem. Iako ne postoji siguran način da se značajno poveća nivo AMH hormona, zdrave životne navike mogu pozitivno uticati na plodnost. Žene sa niskim nivoima AMH hormona imaju različite opcije za ostvarivanje trudnoće, uključujući VTO i krioprezervaciju.

AMH test nije jedini faktor koji se uzima u obzir prilikom procene plodnosti. Nivo AMH hormona treba posmatrati u kontekstu ostalih faktora, kao što su starost žene, opšte zdravstveno stanje, rezultati drugih testova plodnosti i istorija bolesti.