Stimulacija jajnika je važan deo procesa vantelesne oplodnje jer omogućava lekarima da prikupe više jajnih ćelija. To povećava šanse za stvaranje većeg broja embriona i na kraju, uspešnu trudnoću.
Stimulacija podrazumeva upotrebu hormonskih lekova koji stimulišu rast folikula u jajnicima, a zatim se jajne ćelije prikupljaju u kontrolisanim uslovima i oplođuju u laboratoriji. Iako je stimulacija jajnika veoma važna za uspeh VTO, ona nosi i određene manje rizike pa se sprovodi pod medicinskim nadzorom.
Kratki protokol GnRH antagonista je jedan od protokola stimulacije jajnika i u poređenju sa dugim protokolom, ovaj protokol je kraći i jednostavniji.
Kako izgleda kratki protokol stimulacije jajnika?
Ceo proses se može podeliti u pet faza.
Faza 1. Početak stimulacije: Kada pacijentkinja dobije menstruaciju (dan kada prokrvari) tada se javlja lekaru. Lekar će najverovatnije započeti stimulaciju jajnika drugog ili trećeg dana menstrualnog ciklusa.
Stimulacija izgleda tako što se pacijentkinji daju gonadotropini (hormoni koji stimulišu rast folikula u jajnicima), obično u obliku injekcija.
Faza 2. Dodavanje GnRH antagonista: Kada folikuli dostignu određenu veličinu tada se u protokol uvodi GnRH antagonist. GnRH antagonist sprečava prerano otpuštanje jajnih ćelija (prevremenu ovulaciju) blokirajući dejstvo gonadotropin-oslobađajućeg hormona (GnRH).
Faza 3. Praćenje rasta folikula: Rast folikula se prati ultrazvučnim pregledima, a takođe i preko analiza količone hormona u krvi. Doza gonadotropina se može prilagođavati u zavisnosti od odgovora jajnika.
Faza 4. Okidanje ovulacije: Kada veliki broj folikula dostigne optimalnu veličinu, tadase daje takozvana „stop injekcija“ (hCG) koja izaziva finalno sazrevanje jajnih ćelija i ovulaciju.
Faza 5. Aspiracija jajnih ćelija: Oko 36 do 40 sati nakon „stop injekcije“, vrši se aspiracija jajnih ćelija pod kontrolom ultrazvuka.
Prednosti kratkog protokola GnRH antagonista
Glavna prednost je kraće trajanje stimulacije (oko 10-14 dana). To znači da pacijentkinja ukupno dobija manju dozu gonadotropina. Samim tim je i manji rizik od sindroma hiperstimulacije jajnika.
Kratki protokol se često preporučuje osobama kojima je potreban brz odgovor na stimulaciju ili imaju ograničeno vreme za vantelesnu oplodnju. Ovaj protokol je takođe pogodan za žene sa redovnim menstrualnim ciklusima i dobrom ovarijalnom rezervom.
Bitno je napomenuti da kao i svaka metoda, tako i ova ima određene mane.
Pre svega može biti skuplji od dugog protokola zbog veće cene GnRH antagonista. A takođe, kratki protokol zahteva češće praćenje rasta folikula putem višestrukih ultrazvučnih pregleda.
Zaključak
Kratki protokol GnRH antagonista je efikasan i bezbedan protokol stimulacije jajnika u procesu vantelesne oplodnje. Međutim, izbor protokola zavisi od individualnih karakteristika pacijentkinje, rezultata njenih analiza, godina starosti, rezerve jajnika, prethodnih reakcija na stimulaciju jajnika i u zavisnosti od istorija bolesti.
Kontakt
Za sve informacije o postupku stimulacije ovulacije i drugim aktivnostima koje pomažu začeću kontaktirajte nas na naše brojeve telefona radnim danima od 8 do 20 časova ili nam napišite email.