PDG ili Preimplantaciona genetska dijagnostika je savremena metoda prenatalnog testiranja. Ovom metodom se dijagnostikuju eventualne genetske abnormalnosti kod oplođenih jajnih ćelija.

Prednost ove u odnosu na druge tehnike prenatalnog testiranja je u tome što se analize rade pre transfera embriona u matericu.

To zaista znači da se nakon analiza u matericu može staviti baš onaj embrion koji je najbolji, odnosno koji nema poremećaje na nivou gena.

PGD analize u Gemma Klinici se sprovode bezbedno i efikasno. Raspolažemo visokokvalifikovanim medicinskim kadrom i najsavremenijom opremom.

Termini za konsultacije su dostupni. Molimo Vas da nas kontaktirate radi zakazivanja pregleda.

Ovaj proces omogućava lekarima da identifikuju i selektuju embrione koji imaju normalan broj hromozoma (euploidni) i koji ne nose specifične genetske mutacije, povećavajući šanse za zdravu trudnoću i rođenje deteta bez genetskih poremećaja.

Kako izgleda PDG analiza?

PGD u kombinaciji sa IVF (vantelesna oplodnja) se sastoji iz četiri koraka:

Korak 1 – Vantelesna oplodnja: Proces vantelesne oplodnje počinje uzimanjem jajnih ćelija koje su se razvile u spontanom ili u stimulisanom ciklusu. Aspiracijom se od žene uzimaju jajne ćelije i potom se oplođuju spermatozoidima u laboratorijskim uslovima. Na taj način se stvaraju embrioni.

Korak 2 – Biopsija embriona: Embrioni se razvijaju nekoliko dana i u tom periodu se prati njihov razvoj. Potom se radi biopsija nekoliko embriona. Vrlo pažljivo i precizno se sa embriona uklanja mali broj ćelija.

Korak 3 – Genetsko testiranje: Ove ćelije se analiziraju kako bi se ispitali njihovi hromozomi i geni za specifične abnormalnosti.

Korak 4 – Odabir embriona i transfer: Embrioni koji su identifikovani kao zdravi i bez genetskih abnormalnosti se biraju se za prenos u matericu žene. Naravno, ukoliko parovi žele da proces VTO-a obave u nekom narednom periodu, onda se može izvršiti zamrzavanje embriona (krioprezervacija).

Prednosti PGD metode

Prednosti ove metode su višestruke. Pre svega PGD je su da bi se sprečilo prenošenje ozbiljnih genetskih bolesti na dete. Takođe, značajno se povećavaju šanse za uspešnu trudnoću kada se radi transfer embriona koji su PGD analizom identifikovani kao jako kvalitetni. Dodatna prednost je što se smanjuje verovatnoća da trudnoća rezultira spontanim pobačajem.

Mana preimplantacionog genetskog dijagnostikovanja je cena, odnosno ovo je složena i skupa procedura. Takođe, rezultati se ne dobijaju odmah, već se na njih čeka nekoliko nedelja.

Važno je napomenuti da se PGD samo radi u okviru procesa vantelesne oplodnje, tj. nije moguće testiranje embriona koji su nastali u spontanom, prirodnom začeću.

Da li PGD negativno utiče na razvoj embriona?

Jedno od najčešćih pitanja koje dobijamo je o uticaju PGD analize na embrione. Parovi su opravdano zabrinuti jer se procedura sastoji od biopsije.

Ne. PGD ne utiče negativno na razvoj embriona.

Nemate razloga za brigu. Opširna istraživanja su potvrdila da uzimanje veoma malog broja ćelija iz embriona u ranoj fazi razvoja ne utiče na njegov dalji rast i razvoj.

Kome je namenjena preimplantaciona genetska dijagnostika i koje su indikacije za PGD?

PGD se pre svega preporučuje parovima koji imaju genetsku predispoziciju ili imaju povećan rizik da na svoje potomstvo prenesu određenu genetsku abnormalnost. Tada je vrlo korisno uraditi PGD analizu. Neke od najčešćih indikacija uključuju sledeće slučajeve:

Ponovljeni spontani pobačaji: Žene koje su doživele više spontanih pobačaja mogu biti kandidatkinje za PGD kako bi se utvrdilo da li eventualne hromozomske abnormalnosti kod embriona doprinose gubitku trudnoće.

Prethodna trudnoća sa hromozomskim abnormalnostima: Ako je par već imao trudnoću sa detetom koje ima hromozomsku abnormalnost onda PGD može pomoći u identifikaciji i transferu zdravih embriona u sledećoj trudnoći.

Strukturne hromozomske anomalije kod roditelja: U slučajevima kada jedan ili oba roditelja nose strukturne hromozomske anomalije, poput translokacija ili inverzija, PGD može pomoći u odabiru embriona bez ovih anomalija.

Koja se sve stanja i abnormalnosti mogu analizirati PGD metodom?

PGD analizom se mogu identifikovati brojna stanja i abnormalnosti, uključujući hromozomske poremećaje, monogenske bolesti i neke strukturne abnormalnosti hromozoma. U nastavku možete pročitati koje specifične bolesti i stanja se mogu otkriti ovom metodom.

  • Hromozomske abnormalnosti: Stanja poput Daunovog sindroma (dodatna kopija hromozoma 21) ili Turnerovog sindroma (nedostatak X hromozoma).
  • Poremećaji jednog gena: Bolesti uzrokovane mutacijama u jednom genu, kao što su cistična fibroza, anemija srpastih ćelija ili Hantingtonova bolest.
  • Poremećaji vezani za pol: Stanja povezana sa X ili Y hromozomima, poput hemofilije ili mišićne distrofije.

Na šta je sve potrebno obratiti pažnju u procesu PGD-a?

Kao što ste iz dosadašnjeg teksta mogli da zaključite preimplantaciona genetska dijagnostika (PGD) je delikatna procedura koja zahteva preciznost i ekspertizu u svakoj fazi, a posebno prilikom biopsije embriona.

Korišćenje vrhunskog uređaja za biopsiju i stručnost članova tima je od ključne važnosti za uspeh PGD postupka. Samo to omogućava precizno i minimalno invazivno uzimanje ćelija embriona, minimizirajući rizik od oštećenja i povećavajući šanse za uspešnu implantaciju i trudnoću.

Prednosti PDG analize u Gemma Klinici

Smanjenje uticaja za embrion: Mi PGD obavljamo izuzetno precizno. Ovo minimizira traumu za embrion, što je bitno za njegov dalji razvoj. Samim tim mi obezbeđujemo smanjen rizik od komplikacija, jer nažalost, loše izvedena biopsija može oštetiti embrion, dovodeći do problema u razvoju.

Dovoljan uzorak: Radimo prikupljanje dovoljnog broja ćelija za tačno genetsko testiranje. Neadekvatan uzorak može dovesti do nepotpunih ili netačnih rezultata. Takođe, ćelije koje uzorkujemo imaju očuvan integritet. Oštećene ćelije mogu dati nepouzdane rezultate nakon genetskog testiranja.

Centralizovan sistem: Gemma Clinik ima centralizovan sistem omogućava da se većina aktivnosti vezanih za vantelesnu oplodnju, uključujući i PGD analizu, obavlja na jednom mestu. Imamo savremenu opremu, operacione sale za aspiraciju jajnih ćelija i embriotransfer, udobne sobe za boravak pacijenata, kao i direktne veze sa specijalizovanim službama za transport genetskog materijala.

Osim toga, naš tim iskusnih lekara, embriologa i genetičara je uvek dostupan pacijentima. Centralizovani sistem Gemma Clinic ne samo da povećava efikasnost i bezbednost procedure, već i smanjuje stres i nelagodnost pacijenata.

Kontakt

Za sve informacije o preimplantacionoj genetskoj dijagnostici (PGD) i drugim ginekološkim zahvatima kontaktirajte nas na naše brojeve telefona ili nam napišite email.