Intrauterina inseminacija (IUI) je metoda potpomognute oplodnje koja parovima može pomoći da ostvare trudnoću. Iako je sam postupak inseminacije relativno jednostavan, priprema igra ključnu ulogu u povećanju šansi za uspeh.
Ukoliko parovi ne uspevaju da začnu prirodno nakon godinu dana redovnih nezaštićenih odnosa, tada se IUI često preporučuje kao prvi korak. Ova metoda je manje invazivna, a takođe je i pristupačnija u odnosu na druge tehnike potpomognute oplodnje. Najjednostavnije objašnjenje je da se radi ubrizgavanje obrađene semene tečnosti direktno u matericu žene.
U ovom tekstu ćemo se u nekoliko koraka opisati kako se muškarci mogu najbolje pripremiti za inseminaciju.
Analize pre inseminacije
Pre samog postupka, važno je utvrditi da li je materijal pogodan za inseminaciju. Muškarac treba da poseti urologa i uradi spermogram i analizu spermokulture. Ukoliko rezultati pokažu odstupanja, urolog može preporučiti dodatne analize ili tretmane za poboljšanje kvaliteta rezultata.
Pored navedenih analiza takođe se preporučuje i testiranje na infekcije i polno prenosive bolesti. To uključuje analize na mikoplazmu, ureaplazmu, hlamidiju, gonoreju, HIV, sifilis i hepatitis B i C.
Priprema pred inseminaciju
Nedelju dana pre postupka inseminacije potrebno je obratiti pažnju na sledeće:
- Izbegavanje ekstremnih temperatura: Sauna, vruće kupke, tuširanje vrelom vodom kao i preterano izlaganje hladnoći mogu negativno uticati na kvalitet sperme.
- Smanjenje stresa: Nervoza i stres mogu uticati na hormonalni balans i smanjiti plodnost.
- Umerena fizička aktivnost: Intenzivni treninzi mogu biti kontraproduktivni.
- Apstinencija: Optimalno trajanje apstinencije od seksualnih odnosa je 2-3 dana, ali ne duže od 5 dana.
- Zdrave navike: Izbegavanje konzumiranja alkohola i cigareta. Takođe, preporučuje se umerenost u jelu
Na dan inseminacije, muškarac treba da dođe u kliniku oko dva sata ranije kako bi dao uzorak. U nekim slučajevima, kada postoji problem sa ejakulacijom, moguće je prikupljanje sperme u više navrata. Uzorak se zatim obrađuje i priprema za inseminaciju.
Preporučuje se da muškarac sam pripremi i ponese materijal koji će mu pomoći u stimulaciji i postizanju erekcije, kako bi proces masturbacije bio što lakši. Na primer, najbolje je da foto ili video materijal bude unapred snimljen na telefonu, kako biste izbegli streaming ili preuzimanje sadržaja u prostorijama klinike. Takođe, preporučuje se da se ponesu i koriste slušalice. Cilj je da ceo proces bude što manje stresan za muškarca i da bez poteškoća postigne ejakulaciju u plastičnu čašicu.
Nadamo se da će vam ovi saveti pomoći da se što bolje pripremite za inseminaciju i povećate šanse za uspeh. Korisno je znati da procenat uspeha dosta varira. U ranim tridesetim parovi mogu očekivati stopu uspeha inseminacije od 20-25%. Između 30 i 35 godina, stopa uspeha je 15-20%, dok žene između 35 i 40 godina imaju 10% šanse za uspeh.