Spermogram ili laboratorijska analiza sperme je standardna procedura u ispitivanju muške neplodnosti. Da bi se utvrdio kvalitet sperme, proverava se više parametara, kao što su koncentracija i broj spermatozoida u uzorku, njihova pokretljivost i kao i njihov oblik.

Rezultati spermograma nam pokazuju da li postoje problemi koji mogu uticati na začeće. Na kvalitet uzorka može uticati više faktora, pa je ponekad potrebno dati više uzoraka kako bi se dobila preciznija slika.

Dijagnoza se postavlja na 2-3 uzorka, a nikada na temelju jednog uzorka. Uzorke je potrebno dati u razmacima od 3 do 6 meseci, u zavisnosti od stepena abnormalnosti rezultata u odnosu na referentne vrednosti.

U daljem tekstu predstavljamo značenje određenih termina.

Šta predstavljaju određene abnormalnosti semena?

Ovi termini se odnose na različite abnormalnosti u spermogramu, analizi muškog ejakulata koja se koristi za procenu plodnosti. Evo definicija i objašnjenja:

Normozoospermija: Ovo je normalan nalaz spermograma. To znači da su svi parametri sperme, uključujući broj spermatozoida, njihovu pokretljivost, morfologiju (oblik) i vitalnost, u okviru referentnih vrednosti.

Oligozoospermija: Stanje u kome je koncentracija spermatozoida u ejakulatu niža od normalne. Referentne vrednosti se mogu razlikovati između laboratorija, ali generalno se smatra da je koncentracija ispod 15 miliona spermatozoida po mililitru oligozoospermija. Ovo može otežati začeće prirodnim putem.

Asthenozoospermija: Odnosi se na smanjenu pokretljivost spermatozoida. Spermatozoidi se kreću sporo ili se uopšte ne kreću pravolinijski, što im otežava da dođu do jajne ćelije.

Teratozoospermija: Ukazuje na visok procenat spermatozoida abnormalnog oblika. Ove abnormalnosti mogu uticati na glavu, vrat ili rep spermatozoida i mogu ometati njihovu sposobnost da oplode jajnu ćeliju.

Oligoasthenozoospermija: Kombinacija oligozoospermije i astenozoospermije, što znači da je prisutan i nizak broj spermatozoida i smanjena pokretljivost.

Oligoteratozoospermija: Kombinacija oligozoospermije i teratozoospermije, što znači da je prisutan i nizak broj spermatozoida i visok procenat abnormalnih oblika.

Asthenoteratozoospermija: Kombinacija astenozoospermije i teratozoospermije, što znači da je prisutna i smanjena pokretljivost i visok procenat abnormalnih oblika spermatozoida.

Oligoasthenoteratozoospermija: Najteži oblik muške neplodnosti gde su prisutne sve tri abnormalnosti: nizak broj spermatozoida, smanjena pokretljivost i visok procenat abnormalnih oblika.

Cryptozoospermija: Stanje u kome se spermatozoidi ne nalaze u ejakulatu nakon centrifugiranja, ali se mogu pronaći u sedimentu nakon centrifugiranja. Ovo je vrlo redak oblik muške neplodnosti.

Necrozoospermija: Stanje u kome su svi spermatozoidi u ejakulatu mrtvi. Ovo može biti uzrokovano različitim faktorima, uključujući infekcije, traume i izlaganje toksinima.

Azoospermija: Potpuno odsustvo spermatozoida u ejakulatu. Može biti opstruktivna (blokada u reproduktivnom traktu) ili ne-opstruktivna (problem sa proizvodnjom spermatozoida u testisima).

Leukospermija: Prisustvo povećanog broja leukocita (belih krvnih zrnaca) u ejakulatu, što može ukazivati na infekciju.

Haemospermija: Prisustvo krvi u ejakulatu. Može biti uzrokovano različitim faktorima, uključujući infekcije, upale i tumore.

Aspermija: Potpuno odsustvo ejakulata tokom orgazma. Ovo može biti uzrokovano različitim faktorima, uključujući retrogradnu ejakulaciju (ejakulat se vraća u bešiku) i probleme sa prostatom ili seminalnim vezikulama.